Sakarya AkülerElektriksel yükler:

Motorlu taşıtlardaki elektriksel yüklerin sayısı son yıllarda önemli bir düzeyde artmıştır. Günümüz araçlarında kullanılan elektrik kumandalı camlar, sunroof , emniyet aksamlarındaki artış(ABS, hava yastığı vs.) onboard elektrik sistemlerine ve bundan dolayı araç akülerine önemli yükler getirmiştir.
 
Soğuk Hava Koşullarında :
Soğuk hava, akünün ilk hareket gücünde çok önemli bir etkiye sahiptir. Hava ne kadar soğuk olursa motoru çalıştırmak için gerek duyulan güçte o kadar çok olur.
 
Sıcak Hava Koşullarında:
Sıcak havalarda ve motorun çalışması ile oluşan yüksek sıcaklıklarda akünün servis ömrü önemli ölçüde etkilenir. 1980'lerde motorun çalışması ile bu bölümde oluşan maksimum sıcaklık 50°C olarak kabul edilirken, bugün 100°C ve daha yüksek ısısal değişiklikler normal kabul edilmektedir. Motor bölümünde oluşan yüksek ısı pozitif ızgaranın korozyonunu arttırmakta ve bu durum akünün servis ömründe bir düşmeye neden olmaktadır. Günümüz akülerinin servis ömrünün arttırılmasını sağlayan Silver teknolojisi ile çarpıcı bir şekilde korozyon eğilimini azaltmak mümkün olabilmektedir.