Sakarya Fren Sistemleri

 

 
Taşıtlardaki en önemli güvenlik sistemlerinden biri, fren sistemidir. Fren parçalarının herbiri, emniyet komponentidir.
Komple bir fren sisteminin performansını, sistem içindeki en zayıf parça belirler. Bu nedenle, tüm parçaların sisteme uygun olması gerekir. Sürücüler, fren sisteminin işlevselliğine % 100 güvenirler. Fakat fren pedalına basıldıktan sonra meydana gelen şey sadece bir etki olarak onların algılanmasıdır. Sayısız tehlikeli durumda (otoyolda ani olarak ortaya çıkan engeller ya da bir çocuğun aniden yola atlaması gibi) önemli olan şey, iyi bir reaksiyon ve uygun işlevselliğe sahip bir fren sistemidir. Avrupa'nın bir numaralı fren sistemi üreticisi olan Bosch'un imal ettiği üstün kaliteli fren sistemi ve kompanentlerini optimum frenleme emniyeti sağlar. Bundan dolayı önde gelen otomobil üreticileri, ilk donanımda yüksek kalite standartlarına sahip Bosch fren sistemlerini tercih ederler.

Frenleme esnasında, tüm sistem çoğu zaman yüksek gerilimlere maruz kalır:
Örneğin,130 km/h hızla giderken aracın durma noktasına gelinceye kadar yapılan frenlemelerde, orta sınıf bir otomobilin fren sistemi 500 kW'ın üzerinde anlık frenleme gücü üretmektedir. Bir otomobilin 50 kW'lık bir güç çıkışına sahip olduğu varsayıldığında anlık frenleme gücünün motor gücünün kabaca on katı olduğu hesaplanabilir.
Bu durumda fren balatalarıyla fren diski arasındaki sıcaklık birkaç yüz dereceye kadar çıkabilmektedir. Aracı yavaşlatmak veya durdurmak için gereken frenleme kuvveti fren hidroliğinden sağlanan yüksek basınç vasıtasıyla uygulanır.
Farklı trafik durumları, farklı oranlarda yavaşlamayı gerektirir. Sürücü hem % 100 güvenli frenleme, hem de maksimum konfor beklemektedir: Her zaman için anında tepki, hassasiyet, rahatsız edici gürültüye neden olmama ve etkinlik.
Ayrıca fren sisteminin parçaları sürekli olarak çevrenin (nem, tuz, toz ve kir) çevresel etkilerine maruz kalır.